Emil Zola [1840 - 1902], szkolny kolega Paul'a Cezanne'a, to zaangażowany społecznie [tytułem przykładu przywołać można omówione już wcześniej jego zaangażowanie w sprawę kapitana Dreyfus'a], kontrowersyjny pisarz, słusznie utożsamiany z główną postacią francuskiego naturalizmu. Autor 20 - tu powieści zamkniętych w cyklu "Rougon - Macquartowie. Historia naturalna i społeczna rodziny za Drugiego Cesarstwa". Trzynastą z tego cyklu była słynna, opublikowana po raz pierwszy w całości w 1885 roku, powieść "Germinal".
Zola jest także autorem nieco mniej znanej trylogii "Trzy Miasta" ["Trois Villes"], powstałej w latach 1894 - 1897, stanowiącej druzgocącą krytykę komercjalizacji przez kościół katolicki kultu cudów [część pod tytułem "Lourdes"], jak i inercji biurokracji watykańskiej i prymatu poprawności politycznej Watykanu [część "Rzym"].
Mimo upływu czasu jego twórczość nie straciła ani waloru aktualności, a tym bardziej atrakcyjności, a stworzone przez niego postaci [np. Stephane Lantier - bezrobotny maszynista i socjalista z "Germinal", czy ksiądz Pierre Froment z trylogii "Trzy Miasta"], z powodzeniem mogłyby opisywać rzeczywistość społeczno - polityczną XXI wieku. Zola z pewnością znalazłby we współczesności wdzięczny i porażająco naturalistyczny materiał o ludzkiej egzystencji, osadzonej w realiach nierówności społecznych i globalizacji.
Z jego bogatej twórczości rekomenduję następujące sentencje:
1. "[...] Błogosławieństwem, a zarazem przekleństwem człowieka jest jego mózg. Tam rodzi się chęć życia i tam ona umiera [...]".
2. "[...] W polityce cała sztuka zasadza się na tym, aby mieć dobre oczy i umieć wykorzystać ślepotę innych [...]".
3. "[...] Wbrew naszemu dążeniu do rozsądku, nieszczęsne serce ludzkie pozostaje w władzy szaleństwa [...]".
4. "[...] Wojna to życie, które nie może egzystować bez śmierci [...]".
5. "[...] Nadmiar wiedzy jest równie szkodliwy, jak jej niedostatek [...]".
6. "[...] Oby to rzeczywiście była prawda, co mówią księża, że Ci - co cierpią biedę na tym świecie - na tamtym świecie będą bogaci![...]".
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz