poniedziałek, 28 sierpnia 2017

Macronofobia - czyli polskie kompleksy

      Rządzące aktualnie polską elity polityczne, korzystając ze wsparcia części mediów, wszczęły w ostatnich dniach swoistą nagonkę na urzędującego Prezydenta Republiki Francuskiej, traktując Jego działania i wypowiedzi, jako wymierzone w Polskę i nasz interes narodowy. Ważny jest jednak kontekst tego sporu, a jeszcze bardziej odpowiedź na pytanie: co jest skutkiem, a co przyczyną?
Nie ma żadnych wątpliwości, że objęcie urzędu przez Emmanuel'a Macron'a, przypada na ciężki czas, w tradycyjnie dobrych stosunkach polsko - francuskich, choć epizody napięć w relacjach wzajemnych - ograniczając się tylko do czasów III Rzeczpospolitej - wcale nie należały do rzadkości, że wspomnę słynną wypowiedź Prezydenta J. Chirac'a, z czasów interwencji w Iraku, że "[...] Polacy stracili dobrą okazję, aby siedzieć cicho [...]", czy jawne poparcie PO dla N. Sarkozy'ego, w poprzednich wyborach prezydenckich, połączone z analogicznie ostentacyjną niechęcią wobec F. Hollande'a. Relacji tych z pewnością nie buduje też nasze stanowisko w sprawie przetargu na wojskowe śmigłowce, skierowane jednoznacznie przeciwko francuskiemu interesowi.
Stwierdzenie, że polityka to gra interesów, to truizm, ale nie rozumienie tego w kategoriach sprzężenia zwrotnego, relacji przyczynowo - skutkowych, to brak elementarnych kwalifikacji do rządzenia. Na jakiej podstawie oczekujemy od Francji i jej Prezydenta blankietowego wsparcia naszych wszystkich, partykularnych interesów? 
Niewdzięczność wobec Europy za jej strukturalne wsparcie, manifestujemy już od dawna, wbrew oczywistym faktom zapominając, że Polska jest największym beneficjentem pomocy unijnej, że za unijne środki - a więc także podatki Francuzów - modernizujemy kraj, dokonując cywilizacyjnego skoku, nie tylko w aspekcie dopłat bezpośrednich w rolnictwie, budowy dróg, ale i elementarnej infrastruktury: kanalizacji.
Dzięki sięgającym miliardy Euro subsydiom europejskim, zmodernizowano polski przemysł bez względu na jego formę własności, zasadniczo poprawiając jego konkurencyjność. Pozycja rynkowa wielu branż (tytułem przykładu jedynie rolnictwo, stolarka otworowa, meblarstwo), to prawie wyłącznie efekt naszej bytności we Wspólnocie. "Stara Europa", w tym Francja, dokonała świadomego eksportu miejsc pracy do Polski, traktując go nie tylko w kategoriach czysto biznesowych, ale i tyle politycznego zobowiązania, co historycznej rekompensaty, nierzadko wbrew interesom wewnętrznym, płacąc za ten proceder wysoki rachunek polityczny.
Otwarto granice dla swobodnego przepływu siły roboczej, dzięki czemu zmalało polskie bezrobocie i presja na rodzimy rynek pracy, w najtrudniejszych latach. 
Co Polska dała w zamian, nie licząc chłonnego rynku zbytu? Ciasny nacjonalizm, mesjanizm i niczym nie uzasadnione przekonanie o predestynacji do odgrywania kluczowej roli w świecie, a ostatnio nieprzewidywalność i niebezpieczną roszczeniowość.
Przy takich parametrach, trudno się dziwić, że wspomniana "Stara Europa", sama borykająca się z wieloma problemami, z których imigracja to tylko wierzchołek góry lodowej, stawia publiczne pytania o zasadność dotychczasowej polityki, o realność założenia consensusu co do wspólnej aksjologii, prawdopodobieństwo postępu procesu integracji europejskiej. W konsekwencji powstają koncepcje nie tylko budowy "Europy wielu prędkości", ale i stawiane są absolutnie racjonalne pytanie o dalszą wspólną, europejską drogę.
To, że Prezydent E.Macron stawia publicznie trudne pytania - nie tylko zresztą trudne dla Polski - to że dokonuje oceny naszej polityki, to Jego niezbywalne prawo. To, że podnosi kwestię zrównania warunków życia i gospodarowania w Europie, czego wyrazem nie tylko koncepcja ujednolicenia płac, ale i warunków prowadzenia działalności gospodarczej i opodatkowania, na kontynencie na którym traktatowym celem Wspólnoty jest wspólna waluta, to jak najbardziej racjonalne zachowanie.
Naszym narodowym problemem jest od pokoleń pielęgnowanie szeroko pojętego romantyzmu, kosztem pragmatyzmu, naturalne tendencje do anarchizacji, daleko posunięty indywidualizm. Oczekujemy - głównie z uwagi na historię - specjalnego statusu i analogicznego traktowania, nie oferując w zamian nic, poza frazesami. Nie mamy zdolności budowania, poszukiwania consensusu, a szerzej znalezienia się we wspólnocie narodów i państw. To także przejaw naszych narodowych kompleksów.
W relacjach z Europa i Francją, zachowujemy się jak przysłowiowy słoń w składzie porcelany, demagogicznie i często bezpodstawnie, prowokując naszych partnerów i dobroczyńców. Jak dla przykładu i na jakiej podstawie, polski minister spraw zagranicznych twierdzi, ze gospodarka francuska nie jest w stanie konkurować z gospodarką polską? Opamiętajmy się, zachowujmy proporcje, w percepcji świata i jego ocenie!!!
Polska - jak rzadko kiedy w swoich dziejach - korzysta obecnie z dekad prosperity, będących także efektem nader korzystnej konstelacji międzynarodowej i sojuszy. Ceńmy i pielęgnujmy ten stan!!!! 
Dance macabre (Taniec śmierci), jedna z bardziej popularnych alegorii, to zarazem tytuł poematu symfonicznego, autorstwa Charles'a Camille'a Saint - Saens'a (1835 - 1921), powstały w 1874 roku. We wspomnianym poemacie, szaleństwo przerywa pianie koguta o świcie. Co może przerwać dance macabre w polskiej polityce, w naszym stosunku do Europy, a w konsekwencji Francji?

4 komentarze:

 1. (...)Relacji tych z pewnością nie buduje też nasze stanowisko w sprawie przetargu na wojskowe śmigłowce, skierowane jednoznacznie przeciwko francuskiemu interesowi.(...)
  Po pobieżnej analizie okoliczności towarzyszących temu przetargowi tzn. rozwalaniu Międzynarodowego Centrum Kontrwywiadu i potem kariera Wacława "To ja wykończyłem Caracale" Berczyńskiego budzi podejrzenie o szpiegostwo przemysłowe na rzecz USA.

  (...)Stwierdzenie, że polityka to gra interesów, to truizm, ale nie rozumienie tego w kategoriach sprzężenia zwrotnego, relacji przyczynowo - skutkowych, to brak elementarnych kwalifikacji do rządzenia. Na jakiej podstawie oczekujemy od Francji i jej Prezydenta blankietowego wsparcia naszych wszystkich, partykularnych interesów?(...)
  A ja mam ciekawsze pytanie... Czy PIS naprawdę wierzy, że Lepen poszłaby na to co im się marzy? Nie sądzę... raczej nie poszłaby tylko na sojusz z Niemcami, przynajmniej do czasu ew. wygrania wyborów przez Pegidę. A co do relacji z Polską to gnoiłaby Polskę jeszcze bardziej niż Macron.

  (...) Opamiętajmy się, zachowujmy proporcje, w percepcji świata i jego ocenie!!!(...)
  Do kogo te apele? Do kogoś kto utrzymuje stosunki dyplomatyczne z San Escobar? Po takim pokazie niekompetencji winny powinien podać się natychmiast do dymisji, miejmy nadzieję, że nie było żadnych spotkań z ludźmi podających się za przedstawicielami tego fake'a, bo wtedy to już mamy jakiś żałosny kryminał, bo to byli szpiedzy. Bo z byle gówna wykręcili aferę, przy której Sowa się chowa.

  (...)Naszym narodowym problemem jest od pokoleń pielęgnowanie szeroko pojętego romantyzmu, kosztem pragmatyzmu, naturalne tendencje do anarchizacji, daleko posunięty indywidualizm. Oczekujemy - głównie z uwagi na historię - specjalnego statusu i analogicznego traktowania, nie oferując w zamian nic, poza frazesami. Nie mamy zdolności budowania, poszukiwania consensusu, a szerzej znalezienia się we wspólnocie narodów i państw. To także przejaw naszych narodowych kompleksów.(...)
  Widać to na przykładzie Międzymorze. Oficjalnie tworzy się mocarstwowe plany, w stylu Via Baltica, Via Carpatia, huby gazowe itp., a nasz ruch przygraniczny z sąsiadami z Grupy Wyszehradzkiej leży i kwiczy, co blokuje rozwój Podkarpacia i Lubelszczyzny. A i te plany mocarstwowe też nie są suwerenne, bo całe te towarzystwo międzymorskiej zachowuje się jako emanacja interesów USA w EŚW czy chińskich, które jak się okazuje, że te interesy nie są ze sobą zgodne. Wystarczy przypomnieć historię uwalenia przez Macierewicza rozbudowy centrum logistycznego w Łodzi (co de fakto to jest kolejny cios, który to miasto zainkasowało od obecnego ministra MON, po uwaleniu Caracali, które dawało szansę na wejście polskiej zbrojeniówki w struktury Airbusa).

  OdpowiedzUsuń
 2. Po raz kolejny dziekuję za komentarz, z którym z prawdziwą przyjemnością się zgadzam. Pozdrawiam serdecznie!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to ci podsunę coś mocniejszego: https://twitter.com/szefernaker/status/903945969670266880/photo/1?ref_src=twsrc%5Etfw&ref_url=https%3A%2F%2Fkoduj24.pl%2Fszydlo-pisze-do-mieszkancow-nieistniejacego-nigdy-wojewodztwa%2F
   spójrz na początek ostatniego akapitu... chyba się zgodzisz, że ten rząd powinien z miejsca podać się do dymisji.

   Usuń
 3. Chciałbym się z Panem skontaktować. W sprawie nie związanej z Pana Blogiem. Mój numer to 603 45 16 33. Zbigniew

  OdpowiedzUsuń