środa, 1 czerwca 2011

Wybitni Francuzi [7] - Antoine de Saint Exupery

           Antoine de Saint Exupery [1900 - 1944], arystokrata z pochodzenia, człowiek dla którego największą życiową pasję stanowiło lotnictwo, pisarz, dziennikarz, korespondent wojenny [wojna domowa w Hiszpanii], biznesmen, podróżnik, ale przede wszystkim lotnik, który zginął w lipcu 1944 roku, walcząc w szeregach Wolnej Francji, w bojowym locie rozpoznawczym niedaleko Marsylii.
Jego życiowe doświadczenie - mimo relatywnie młodego wieku - wystarczyłoby, aby obdzielić nim co najmniej kilku rówieśników.
W swojej twórczości, ale i życiowym postępowaniu, będąc pod przemożnym wpływem Nietzchego, starał się być apolitycznym, transparentnym wobec ruchów politycznych o ideologicznym zabarwieniu.
Centralną postacią jego twórczości był człowiek i cywilizacyjne zagrożenia. 
W Polsce znany przede wszystkim jako autor "Małego Księcia", choć polecam także inne utwory wydane po polsku: "Poczta na Południe", "Nocny lot", "Ziemia, planeta ludzi", "Pilot wojenny", "List do zakładnika"

Za jego bogatego, a przede wszystkim filozoficznie obfitego dorobku rekomenduję następujące sentencje:

1. Szanuję to, co trwa dłużej niż ludzie.
2. Aby osiągać wielkość, człowiek musi tworzyć, a nie odtwarzać.
3. Przestańcie nazywać błędem to, co jest przeciwieństwem Waszej prawdy, a prawdą to, co jest przeciwieństwem błędu.
4. Cywilizacja, analogicznie do religii, jeżeli uskarża się na oziębłość swoich wyznawców, oskarża sama siebie. Jej powinnością jest rozniecać w nich zapał. Analogicznie gdy skarży się na nienawiść niewiernych. Powinna ich nawrócić.
5. Żyzna jest taka wolność, która sprzyja narodzinom człowieka i ożywczych sprzeczności.
6. Ci którzy po zwycięstwie spoczęli na laurach, są już martwi.
7. Dany kraj nie jest wcale - jak mówią dzienniki - ofiarą swoich polityków. Jest on ofiarą braku siatki pojęciowej zdolnej do zrozumienia świata i pokierowania wydarzeniami.
8. Jest rzeczą niedopuszczalną, by jeden człowiek tyranizował masy, ale jest równie nieakceptowalne, by masy miażdżyły jednostkę.
9. Kochać to nie znaczy spoglądać na siebie nawzajem, ale patrzeć razem w tym samym kierunku.

wreszcie chyba najsłynniejsze jego powiedzenie:

Jedynie sercem widzimy dobrze. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.

      

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz