czwartek, 28 kwietnia 2011

Czy wiecie, że [4]

            Francuskie, a nie jak się powszechnie sądzi brytyjskie szkolnictwo akademickie, zdominowało europejskie studia magisterskie z zarządzania [Master of Management]?
Na 65 realizowanych w Europie programów kształcenia o takim charakterze, aż 17 to programy realizowane przez uczelnie francuskie, z czego aż 5 francuskich programów edukacji biznesowej plasuje się w pierwszej dziesiątce w Europie, wedle kryterium jakości kształcenia!
Niekwestionowanym nr 1 w Europie w tej dziedzinie, pozostaje od lat, funkcjonujący od 1957 roku INSEAD [Institut europeen d' administration des affaires], prywatna francuska szkoła biznesowa. Na marginesie zajęcia w niej odbywają się fakultatywnie w języku francuskim i angielskim.
Francuskie szkolnictwo, zwłaszcza w odniesieniu do tzw. "wielkich szkół" [les grandes ecoles], to absolutny europejski top wykształcenia, a dyplom tego typu uczelni to znakomita przepustka do kariery zawodowej.
Do szkolnictwa francuskiego na poziomie wyższym, zwłaszcza w aspekcie kuźni francuskich kadr: do ENA [Narodowej Szkoły Administracji], jako symbolu Francji, w najbliższym czasie jeszcze wrócimy     

1 komentarz:

  1. A może by tak, o francuskim winie. Bo przecież nie samą polityką człowiek żyje ...
    Mam wrażenie, że wiele winnic z Burgundii, głównie szczepy Chardonnay oraz Pinot Noir, przenoszone są na Mołdawie gdzie Francuzi znależli lepsze warunki dla tych moim zdaniem najszlachetniejszych winorośli (czyżby koniec francuskich sławnych win). Powód to ocieplanie się klimatu co daje większą zawartość cukru w owocach a to z kolei większą zawartośc alkoholu w winie co z kolei dyskwalifikuje jego smak. Może jakieś przemyślenia na temat francuskich koniaków, chętnie poczytam i popolemizuję. Bo przecież nie samą polityką człowiek żyje :-) pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń